Haber

Müdür Sibel Tekin, örgütün adı verilmeden ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin, Ankara’nın Tuzluçayır ilçesinde yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel çekerken polis aracının bozulduğu iddiasıyla şikayet üzerine Cuma günü evinde gözaltına alındı. Tekin, dün akşam sevk edildiği Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunun ardından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

ANKA’nın haberine göre, Sibel Tekin’i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklayan hakimlik, Tekin’in hangi örgüte üye olmakla suçlandığını açıklamadı. Hakimlik tarafından açıklanmayan örgütün adı karar tutanaklarına yansımadı. Hakim, Tekin’in tutuklanmasıyla “delilleri karartma şüphesi olduğu” bağlantısını da kurdu.

TALEPLERİ REDDETTİM

Tekin, hakim sıfatıyla yaptığı savunmada, Ankara’da sinema ve belgeselcilik yaptığını, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı BSB Film Sahipleri Meslek Derneği üyesi olduğunu belirtti. Evinde kendisine ‘Kobani’ye Gidiş’ kitabının da teklif edildiğini ve üzerinde Kültür Bakanlığı onaylı bandrol bulunduğunu söyleyen Tekin, hiçbir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

‘HOŞGÖRÜMÜZÜ HUKUKSUZ BİR SINIRLAMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Tekin’in avukatı Mehtap Sakinci Coşgun, “Hangi terör örgütüyle bağlantılı olduğunu bilmeden nasıl savunma yapalım? Sadece tutuklama gerekçesi gösterdiler. Hayatımda bu kadar basit bir tutuklama görmedim. Terör örgütüne üye olma suçu konusu artık bu kadar basite indirgenmiştir. Hoşgörümüzün çok ötesinde bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Bu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını temenni ediyorum. Hesap hatası Bağdat’tan dönmelidir” dedi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu