Haber

Taliban ilk yerli ‘süper otomobili’ tanıttı: ‘Ulusun onuru için’

Taliban, Toyota Corolla motoruyla çalışan yerli üretim ilk ‘süper arabasını’ tanıttı.

‘Mada 9’ adlı modelAfganistan’ın Kabil kentindeki Afganistan Teknik Meslek Enstitüsünden (ATVI) 30 mühendis tarafından beş yıl boyunca tasarlandı.

Sosyal medyada yayınlanan birçok görselde araç hareketsiz olduğu için yol yetenekleri şu anda test edilmiyor. Arabanın arkasındaki ekip, Toyota Corolla hatchback’ten alınmıştır.açıkladı.

ATVI Başkanı Ghulam Haidar Shahamat yerel basına motorun değiştirildiğini söyledi. “hızı artırırsanız, onu kaldıracak kadar güçlüdür” söylenmiş. Shahamat, şirketin daha sonraki bir tarihte araca bir elektrikli aktarma organı takmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah MücahidÖte yandan otomobilin fotoğraflarını Twitter hesabından yayınlayarak, üretiminin ülke için bir onur olduğunu dile getirdi:

“Mesleki Eğitim Bakanlığı’na teşekkür etmek istiyorum, çatısı altında ülkeye çok değerli hizmetler sunuldu.”

Taliban Yüksek Öğrenim Bakanı Abdul Baki Hakkaniayrıca, hükümet ‘halkına dini ve modern bilimler sağlamaya kararlı’söylenmiş.

ENTOP CEO’su Mohammad Reza Ahmadi, TOLO News’e söyledi. ‘Süper otomobilin Afganistan’ın dünya sahnesindeki imajını güçlendirmeye yardımcı olacağını umuyor’söylenmiş.

seyhan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu